У Миколаєві проводять радіотрансляції про наслідки дезінформації під час епідемії коронавірусу

0

У прямому ефірі «Українське радіо Миколаїв» у програмах «Радіодень», що транслювали в ефірі 20 березня 2020 року та 1 квітня 2020 року сертифікований фахівець Міжнародної навчальної програми Лондонської школи гігієни та тропічної медицини «COVID-19: tackling the novel coronavirus», доктор наук, професор Аїда Болівар розповіла про те, чому від початку поширення Covid -19 зросла кількість дезінформації? Чому Італія випередила Китай за кількістю загиблих від коронавірусу? Що потрібно зробити, щоб українцям убезпечитися від ситуації, що виникла в Італії? Яким чином людям захиститися від паніки під час епідемії коронавірусу?

За словами Аїди Болівар, головними завданнями влади під час будь-якої пандемії є: забезпечення населення доступними (за ціною) засобами захисту від інфекції: захисними масками, антисептиками; дотримання особливого режиму відвідин громадських місць з недопущенням контактів між людьми на небезпечно близькій відстані; постійне інформування громадян про оптимальну модель поведінки під час епідемії.

Аїда Болівар зазначила:

  • Відчутний позитивний ефект можна досягнути лише за умови взаємодії органів державної влади, місцевого самоврядування, громадського сектору та засобів масово інформації. Важливо відчувати особисту відповідальність за промовлені в ефірі слова, особливо в критичні для суспільства моменти, коли панічні настрої часто переважають здатність критично мислити та виконувати вкрай необхідні санітарно-гігієнічні вимоги.

Професорка Аїда Болівар наголосила, що людям варто пам’ятати про ті нечисленні, але обов’язкові вимоги поведінки кожного, без яких здолати вірус неможливо:

1. Миття рук до появи піни. Позаяк жирова оболонка, в якій знаходяться молекули вірусу, знищується лише піною.

2. Заборона на вживання алкоголю. Жирова оболонка вірусних частинок може бути знищена алкоголем виключно не нижче 65 градусної міцності. Тому очистити частини тіла, речі можливо виключно речовинами, в основі яких не менш, аніж 70 %, складає медичний спирт.

3. Постійне використання захисних масок в громадських місцях. Думка про те, що маски слід носити лише вже хворим на коронавірус, є небезпечно хибною. По-перше, маски захищають ваші слизові оболонки від ваших брудних рук. Людина не помічає, що посеред дня мимовільно торкається частин власного обличчя 30-40 разів. По-друге, маска, як червоне світло світлофора, нагадує всім, хто вас оточує, про вірус та необхідність бути обережним. Проте, не забувайте міняти маски через три години.

4. У громадських місцях слід носити окуляри, що захищатимуть слизову оболонку ваших очей від випадкового потрапляння інфекції.

5. Дотримання безпечної відстані – 180 см (6 футів) між людьми, що спільно перебувають в громадському місці. Власне, цей простір дозволяє захистити вашу приватність. У більшості західних демократій така відстань між людьми в черзі є звичайною навіть в мирний час, а не лише під час епідемій.

6. Робота критичного мислення. Аналізуйте, сумнівайтесь, перевіряйте. Не довіряйте експертам на кшталт «сусідка сказала, у неї є знайома в Італії», «кума чула про це в трамваї», «одна жіночка в черзі говорить, що її донька навчається в медичному коледжі, тому все знає».

Якими джерелами користуватися для перевірки інформації, щоб не стати жертвою маніпуляцій та залякувань з боку ЗМІ та оточуючих а також про причини й наслідки інфодемії в суспільстві розповіла кандидат історичних наук Рена Марутян. За словами експертки, пандемія COVID-19 нині стала полем бою інформаційної війни.

Рена Марутян зауважила:

— Інфодемія – це інформаційна епідемія, якій притаманне швидке поширення неточної та неправдивої (маніпулятивної) інформації через ЗМІ та соціальні мережі у вигляді думок псевдоекспертів про пандемією COVID-19. Це явище поширюється в зв’язку з відсутністю колективного інформаційного імунітету (критичного мислення) в багатьох людей. Уперше термін “інфодемія” вжив гендиректор ВООЗ Тедрос Адганом Гебреєсус на Мюнхенській конференції в лютому 2020 року. ВООЗ попереджає: інформаційна “епідемія” поширюється швидше, ніж вірусна.

Також медіа експертка Рена Марутян розповіла, що найбільш поширеними “симптомами” інфодемії є продукування вигаданих “теорій змов” про походження вірусу, поширення відомостей про фейкові методи лікування та профілактики, розповсюдження дезінформації про рівень захворювання, надання занадто емоційного забарвлення достовірній інформації.

Рена Марутян зазначила:

— Інфодемія створює паніку, плутанину й роз’єднує людей у той час, коли солідарність і колаборація критично важливі для порятунку життів і подолання кризи. У березні 2020 року фахівці Центру контент-аналізу провели дослідження дописів українців про коронавірус у соцмережах. Результати свідчать, що кількість українських користувачів соцмереж, охоплених панічними настроями, постійно зростає. Половина джерел інформації про коронавірус, цитованих у соцмережах, – ненадійні. А от серед конструктивних постів частка фейків набагато менша. Тому коли шукаєте й аналізуєте інформацію, думайте повільно. Не панікуйте, не реагуйте швидко, особливо якщо не впевнені у її правдивості. Річ у тому, що в людини є два типи мислення: інстинктивне та критичне. Інстинктивне залишилося ще з первісних часів. Воно спонукає людину до швидкої, автоматичної реакції на подразник. Критичне – це ретельне, повільне осмислення того, що ми бачимо. До висновків як власного судження нас спонукає сумнів, роздум, аналіз, фактчекінг. На це потрібен час. Не підживлюйте паніку. Не будьте джерелом її розповсюдження, не поширюйте інформацію з сумнівних джерел. Не пишіть емоційні пости в соціальних мережах, не слухайте псевдоекспертів. Слідкуйте за офіційною інформацією (МОЗ, ВООЗ), обмежте кількість її джерел, визначивши два — три перевірених (ЗМІ, журналісти, експерти). Щоб не стати жертвою інфодемії, варто користуватися джерелами для перевірки інформації. Це, наприклад, сайт «Інститут масової інформації» та ресурси, які декодують фейки: «По той бік новин», «По той бік пандемії», «Stopfake», «БезБрехні», «Texty.org.ua» та інші.

Достовірну інформацію про проєкти, мета яких зменшити паніку й напруженість у суспільстві та підвищити ефективність запобіжних заходів під час епідемії коронавірусу в Україні, слухайте в програмі «Радіодень» о 12:15 та о 17:15 по буднях на частоті 92 FМ.

Тетяна Бакоцька

Добавить комментарий